kõik kategooriad
Hunan Huacheng Biotech, Inc.
Avaleht> kolledž

Monk Fruit: looduse parim magusaine?

Aeg: 2022-12-30 Tabamused: 110

Kuna suhkru tarbimine on kõigi aegade kõrgeim, on tervislikumate ja magusate alternatiivide leidmine olnud paljude inimeste jaoks prioriteet. Probleem on selles, et suhkruasendajad ja kunstlikud magusained kipuvad olema täidetud muude kahjulike kemikaalide ja koostisosadega ning mõned isegi sisaldavad kaloreid ja mõjutavad veresuhkru taset, hoolimata sellest, mida paljud inimesed usuvad. Sisestage mungapuuvili.


Munk puuviljade magusainet on peetud revolutsiooniliseks viisiks toitude ja jookide magustamiseks ilma traditsioonilise suhkru ja teatud suhkruasendajate kahjulike mõjudeta. 


Mis kasu on mungaviljadest tervisele? See sisaldab ühendeid, mis ekstraheerituna on hinnanguliselt 200–300 korda magusamad kui tavaline roosuhkur, kuid ei sisalda kaloreid ega mõjuta veresuhkrut.


Kõlab liiga hästi, et tõsi olla? See ei ole!

Seda puuvilja on magusainena kasutatud sajandeid ja pärast seda, kui see on olnud paljude aastate jooksul saadaval ainult välismaal, on seda viimasel ajal lihtsam leida USA ja mujal asuvates toidupoodides.

Mis on Monk Fruit?

Mungavilju (liiginimi Momordica grosvenori) nimetatakse ka luo han guoks. See väike roheline puuvili kuulub kõrvitsate (Curbitaceae) taimeperekonda.

See sai nime munkade järgi, kes koristasid puuvilju Lõuna-Hiina mägedes juba 13. sajandil.

Looduses harva esinevaid mungavilju kasvatati algselt Hiinas asuvates piirkondades, sealhulgas Guangxi ja Guangdongi mägedes. Hiina valitsus on tegelikult keelanud mungaviljade ja selle geneetilise materjali, takistades neil riigist lahkumist.

Seetõttu tuleb puuvilju kasvatada ja toota Hiinas. See koos keerulise ekstraheerimisprotsessiga muudab mungapuuviljatoodete valmistamise kulukaks.

Kas mungapuuvili on teile hea? Tänu kõrgele antioksüdantide sisaldusele ja põletikuvastasele toimele on seda pikka aega peetud "pikaealiseks viljaks".

Läbi ajaloo on seda kasutatud meditsiiniliselt rögalahtistina, köharavimina, kõhukinnisuse raviks ja vahendina kehast kuumuse/palaviku eemaldamiseks.

Tänapäeval peavad eksperdid suhkrule ahvatlevateks alternatiivideks looduslike taimede, näiteks stevia ja mungaviljade magusaid ekstrakte.

Ajakirjas International Journal of Vitamin and Mineral Research Consumption avaldatud 2019. aasta aruanne selgitab:

Kahjuks ei näi suhkru asendamisel praegu saadaolevate kunstlike magusainetega positiivset kliinilist mõju. Arvestades praegu saadaolevate magusainetega seotud terviseprobleeme, nagu suurenenud rasvumise ja 2. tüüpi diabeedi risk, on huvi ohutu ja maitsva magusaine leidmise vastu taastunud.

Nutrition Facts


Mungapuuviljade magusaineid on mitmel kujul: vedel ekstrakt, pulber ja graanulid (nagu roosuhkur).

Mungapuuvili sisaldab tehniliselt väga väikeses koguses kaloreid ja süsivesikuid, nagu ka teised puu- ja köögiviljad. Siiski ei tarbita seda tavaliselt värskena (kuna viljad hakkavad pärast koristamist kiiresti mädanenud maitset tundma) ja kuivatamisel lagunevad selle suhkrud.

Värskelt süües on mungapuuviljades umbes 25–38 protsenti süsivesikuid ja veidi C-vitamiini.

Selle lühikese säilivusaja tõttu pärast koristamist on ainus viis värskete mungaviljade nautimiseks külastada Aasia piirkondi. Seetõttu kuivatatakse ja töödeldakse seda sageli.

Pärast kuivatamist peetakse fruktoosi, glükoosi ja muude komponentide jääke tähtsusetuks, seega loetakse see tavaliselt nullkaloritoiduks.

Kuidas mungapuuvili maitseb ja miks see nii magus on?

Paljud munkpuuviljade magusainete kasutajad väidavad, et maitse on meeldiv ja erinevalt mõnest teisest suhkruasendajast on mõrkjat järelmaitset vähe või üldse mitte.

See ei ole magus looduslike suhkrute tõttu nagu enamik puuvilju. See sisaldab võimsaid antioksüdante, mida nimetatakse mogrosiidideks, mida organism metaboliseerib teisiti kui looduslikke suhkruid.

Sellepärast ei sisalda need puuviljad vaatamata väga magusale maitsele praktiliselt kaloreid ega mõjuta veresuhkrut.

Mogrosiidid pakuvad erinevat magususe taset – tüüp, mida nimetatakse mogrosiidiks-V, on kõrgeim ja ka see, mis on tervisele kõige kasulikum. Mõned mungaviljadest valmistatud tooted võivad olla intensiivselt magusad, kuid neid saab kärpida ja kasutada mõõdukalt.

kasu

1. Sisaldab antioksüdante, mis võitlevad vabade radikaalidega

Mungavilja mogrosiidid, ühendid, mis annavad sellele intensiivse magususe, on samuti võimsad antioksüdandid. Oksüdatiivne stress mängib osa paljudes haigustes ja häiretes ning antioksüdantsete toitude valimine on võti vabade radikaalide kahjustuste vähendamiseks kehas.

Uuringud on näidanud, et mogrosiidid "inhibeerisid märkimisväärselt reaktiivseid hapniku liike ja DNA oksüdatiivseid kahjustusi". Asjaolu, et samad mungapuuvilja koostisosad, mis pakuvad antioksüdante, pakuvad ka kalorivaba magusainet, muudab selle lihtsalt supertoiduks.

2. Võib aidata vähendada rasvumise ja diabeedi riski

Hinnanguliselt tarbivad ameeriklased aastas 130 naela suhkrut, erinevalt meie esivanematest 1800. aastate alguses, kes tarbisid keskmiselt umbes 10 naela. See suhkrutarbimise tõus on suurendanud ülekaalulisuse ja diabeedi juhtumeid.

Ajakirjas International Journal of Obesity avaldatud 2017. aasta uuring väidab: "Magusainete asendamine mittetoitevate magusainetega (NNS) võib aidata kontrollida glükeemilist ja kehakaalu kontrolli all hoidmist." Selles uuringus hõlmasid mittetoitvad magusained aspartaami, mungapuuvilju ja steviat, mis leiti, et need panustavad sahharoosiga magustatud jookidega võrreldes oluliselt vähem kogu päevasesse energiatarbimisse, söögijärgsesse glükoosi ja insuliini vabanemisse.

Uuringute kohaselt võib mungapuuvili parandada insuliinivastust ega mõjuta veresuhkru taset nii, nagu looduslikud suhkrud. See tähendab, et see võib pakkuda magusat maitset, mida me väga ihaldame, ilma kahjulike kõrvalmõjudeta.

Uuringud näitavad, et mungapuuviljade magusaine kasutamine võib aidata neil, kes juba kannatavad rasvumise ja diabeedi all, oma seisundit parandada. Teine eelis võrreldes teiste magusainetega on see, et erinevalt lauasuhkrust ja kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirupist ekstraheeritakse magusaine mitte-GMO puuviljadest.

3. Omab põletikuvastast toimet

Vana-Hiina kasutas seda puuvilja keedetud puuviljast valmistatud tee joomist, et jahutada keha vaevuste, sealhulgas palaviku ja kuumarabanduse eest. Seda kasutati ka kurguvalu leevendamiseks.

See meetod töötab munkvilja mogrosiidide tõttu, millel on loomulik põletikuvastane toime.

4. Võib aidata võidelda vähi arenguga

On tõendeid, mis viitavad sellele, et selle puuvilja seemnetel ja ekstraktil on kantserogeenne toime. Mungaviljaekstrakt on näidanud võimet pärssida naha- ja rinnakasvajate kasvu ning varustada vähivastase toimega valke.

Iroonia on selles, et teised magusained suurendavad vähiriski, samas kui mungapuuviljade magusaine näib olevat võimeline seda vähendama.

5. Võib aidata võidelda infektsioonidega

Bakteriaalsete infektsioonide ravimisel kasutatakse antibiootikume laialdaselt üle. Looduslikud antimikroobsed ained on palju paremad võimalused infektsioonide vastu võitlemiseks, et aeglustada antibiootikumiresistentsuse jätkuvat tõusu.

Mungaviljad on näidanud võimet pärssida teatud bakterite kasvu, eriti suuõõnebakterite, mis põhjustavad hammaste lagunemist ja parodondi haigust.

Need uuringud näitavad ka vilja võimet võidelda kandidoosi teatud vormide ja vohamise vastu, nagu näiteks suusoor, mis võib ravimata jätmisel mõjutada paljusid teisi kehasüsteeme.

6. Võitleb väsimusega

Hiirtega läbiviidud uuringus aitasid mungapuuviljaekstraktid edukalt vähendada hiirte väsimust. Uuring suutis tulemusi reprodutseerida ja tõestada, et hiirtel, kellele manustati ekstrakti, oli treeningaeg pikenenud.

See uuring annab tõendeid selle kohta, miks mungavilju on pikka aega nimetatud "pikaealisteks viljadeks".

7. Sobib diabeetikutele ja madala glükeemilise tasemega dieedile

Seda puuvilja kasutasid hiinlased diabeedivastase ravimina sajandeid. Lisaks sellele, et see on tõestatud antihüperglükeemiline aine (mis aitab alandada vere glükoosisisaldust kehas), on loomkatsed näidanud ka sihipärast antioksüdantset võimet pankrease rakkude suhtes, võimaldades organismis paremat insuliini sekretsiooni.

Mungavilja diabeedivastased võimed on seotud selle kõrge mogrosiidide tasemega. Parem insuliini sekretsioon on diabeedihaigete tervise parandamise peamine osa ning loomkatsetes on leitud, et mungapuu võib isegi vähendada neerukahjustusi ja muid diabeediga seotud probleeme.

Madala glükeemilise indeksiga magusainena on see ka võimalus neile, kes võitlevad diabeediga, nautida magusat maitset, ilma et peaks muretsema oma diabeetilise seisundi mõjutamise või halvenemise pärast. Samal põhjusel on mungapuuvili hea valik inimestele, kes järgivad keto dieeti või muid madala süsivesikusisaldusega dieete.

8. Toimib loodusliku antihistamiinina

Mungapuuviljaekstrakt on korduval kasutamisel näidanud võimet võidelda ka allergiliste reaktsioonidega.

Hiirtega läbiviidud uuringus manustati korduvalt mungavilju hiirtele, kellel esines histamiinide tõttu nina hõõrumine ja kriimustus. Uuring näitas, et "nii [lo han kuo] ekstrakt kui ka glükosiid inhibeerisid katsealustel histamiini vabanemist".

Miinused, riskid ja kõrvalmõjud

Millised on munkviljade kõrvalmõjud? Seda peetakse üldiselt väga ohutuks, kuna kõrvaltoimeid või negatiivseid reaktsioone on teatatud väga vähe.

Seda näib olevat täiskasvanutele, lastele ja rasedatele/imetavatele naistele ohutu tarbida, tuginedes olemasolevatele uuringutele ja asjaolule, et seda on Aasias sajandeid tarbitud.

Erinevalt mõnest teisest magusainest ei põhjusta see mõõdukas koguses tarbimisel tõenäoliselt kõhulahtisust ega puhitus.

FDA kiitis selle suhkruasendajana heaks 2010. aastal ja seda peetakse "üldiselt tarbimiseks ohutuks". Sellegipoolest saadi selle heakskiit üsna hiljuti, seega pole saadaval pikaajalisi uuringuid, mis testiksid munkviljade kõrvalmõjusid aja jooksul, mis tähendab, et selle suurte koguste tarbimisel on kõige parem olla ettevaatlik.

Monk Fruit vs Stevia

Ameerika Ühendriikides lubab FDA kõik toidud/joogid, mille portsjoni kohta on alla 5 kalori, märgistada kui "kalorivaba" või "null kalorit". Sellesse kategooriasse kuuluvad nii munkpuuviljade kui ka stevia magusained.

See muudab mõlemad tooted heaks valikuks, kui jälgite oma kehakaalu või veresuhkru taset.

Stevia rebaudiana (Bertoni), Lõuna-Ameerikast pärit taime, kasvatatakse stevia ekstrakti tootmiseks, mis on teine ​​​​populaarne magusaine ja suhkru alam.

Steviat peetakse "kõrge intensiivsusega magusaineks", kuna stevia taimest ekstraheeritud stevioolglükosiidid on umbes 200–400 korda magusamad kui roosuhkur. Spetsiifilist stevia taimedes leiduvat glükosiidi, mida nimetatakse rebaudiosiidiks A (Reb A), kasutatakse enamikes kaubanduslikult saadavates toodetes.

Ekstrakti/pulbri kujul ei mõjuta stevia veresuhkru taset ja FDA on seda "üldiselt tunnistanud ohutuks" (GRAS). Kuid praegu ei ole FDA endiselt andnud tervetele stevialehtedele ametlikku GRAS-i märgistust, kuna on vaja rohkem uurida.

Nii munkpuuvili kui ka stevia on kuumuskindlad, mis tähendab, et küpsetate ja küpsetate nendega kuni umbes 400 kraadi Fahrenheiti järgi ilma nende maitset muutmata. Mõned inimesed leiavad, et stevial ​​on natuke järelmaitse ja see ei jäljenda roosuhkru maitset nii täpselt kui mungapuuvili.

Kuidas valida õiget magusainet (pluss retseptid)

Mis on parim mungapuuviljade magusaine, mida osta? Selle lühikese säilivusaja tõttu on ainus viis mungapuuvilju värskelt proovida reisida Kagu-Aasiasse ja osta üks värske viinapuu, mis on ilmselt paljude inimeste jaoks ebareaalne.

Järgmine parim viis mungapuuviljaekstrakti või mungapuuviljapulbri proovimiseks on selle ostmine kuivatatud kujul.

Kas soovite teada, kust osta mungapuuvilju? Kuivatatud mungapuuvilju võib leida Internetist (näiteks Amazonist) ja paljudelt Hiina turgudelt.

Kuivatatud puuvilju saate kasutada suppides ja teedes.

Saate valmistada ka oma mungapuuviljasuhkruasendaja, luues ekstrakti (proovige järgida üht vedela stevia ekstrakti retsepti siit).

Saate selle valmistamiseks kasutada alkoholi, puhast vett või glütseriini või nende kolme kombinatsiooni. Kodus lahenduse valmistamine tagab, et tead, milliseid koostisosi kasutatakse ja milline on nende kvaliteet.

Mungaviljaekstrakti valmistatakse mitmel erineval viisil. Kõige sagedamini koristatakse värsked puuviljad ja mahl segatakse kuuma vee infusiooniga, filtreeritakse ja kuivatatakse, et saada pulbriline ekstrakt.

Kui need ei sisalda muid koostisosi, võib teatud tüüpidel olla silt "mungapuu toorelt".

Magusus sisaldub mogrosiidides ja olenevalt tootjast on ühendi protsent erinev, mis tähendab, et erinevatel toodetel on erinev magususaste.

Hoiduge tüüpidest, mis sisaldavad lisatud koostisosi, nagu melass ja suhkrualkohol, mida nimetatakse erütritooliks, mis võivad mõnedel inimestel põhjustada seedehäireid.

Mungavilja retseptid:

Muud tervislikud alternatiivsed magusained:

Kas te pole mungapuuviljade maitse fänn? Selle asemel võiksite proovida kasutada muid magusaineid, näiteks steviat või ksülitooli. Kui te ei soovi tarbida tegelikku suhkrut ja kaloreid, on muud võimalused toores mesi, melass ja tõeline vahtrasiirup.

Kasutage neid toiduainetes, nagu kaerahelbed, küpsetised, kohv ja tee, et vähendada töödeldud suhkru tarbimist.

Final Thoughts


Eelmine: 5 tüüpi suhkrumagusaineid ja nende kasutamine

Järgmine: Kas diabeeti saab täielikult ravida?